Koła naukowe
Koła naukowe działające na naszym Wydziale:
Koło Naukowe Katechetyków
Opiekun koła: Dr Aneta Rayzacher - Majewska
Koło Naukowe Katechetyków UKSW kontynuuje tradycje Koła w ATK, w związku z czym należy do najstarszych kół naukowych na uczelni. Zrzesza studentów i doktorantów zainteresowanych katechezą i katechetyką. W ramach comiesięcznych spotkań (od marca 2020 roku w formie zdalnej) uczestnicy podejmują dyskusje na tematy katechetyczne, analizują praktykę katechetyczną w Polsce i prezentują stan badań nad katechezą. Uczestniczą także w konferencjach naukowych oraz włączają się w organizację konferencji. Zgodnie z założeniami statutowymi, Koło Naukowe Katechetyków wspomaga również działalność katechetyczną w Polsce, m.in. przez organizowanie warsztatów i szkoleń oraz opracowywanie materiałów praktycznych (m.in. konspekty lekcji religii na Dzień Bezpiecznego Internetu, konspekty lekcji do cyklu filmów "Rwanda - na wzgórzach Boga"). Koło startuje również w konkursach na dofinansowanie inicjatyw organizacji studenckich (m.in. dwa wygrane konkursy Fundacji Copernicus Center) oraz prowadzi spotkania w ramach festiwali nauki. Działalność Koła jest na bieżąco upowszechniania poprzez stronę www oraz profil Koła na Facebooku.
Koło Naukowe Liturgistów
Opiekun koła: Ks. dr Krzysztof Filipowicz
Koło Naukowe Liturgistów zrzesza doktorantów i studentów na studiach specjalistycznych z liturgiki. Działalność Koła koncentruje się na przygotowywaniu konferencji tematycznych, oprawie liturgicznej uroczystości uczelnianych, prezentowaniu informacji liturgicznej w gablocie uczelnianej. Raz do roku organizowany jest wyjazd studyjny (na czas zawieszenia zajęć stacjonarnych Koło zawiesiło swoje działania)
Koło Naukowe Misjologów
Opiekun koła: Ks. prof. uczelni dr hab. Tomasz Szyszka
Naukowe Koło Misjologów powstało w 1970 r. Przez ponad 50 lat jego członkami były setki studentów. Niektórzy z nich dziś są misjonarzami, inni wspierają misje, jeszcze inni po prostu interesują się problematyką misyjną. Koło organizuje liczne sympozja i konferencje misjologiczne, projekcje filmów dotyczących misji w ramach Dyskusyjnego Klubu Fimowego Misjologów, spotkania z misjonarzami i misjologami, coroczne spotkania opłatkowe, utrzymuje kontakty z różnymi instytucjami i ośrodkami misyjnymi w kraju i za granicą, prowadzi własną stronę internetową http://www.misjologia.uksw.edu.pl Działalność Koła w ostatniej dekadzie koncentrowała się wokół wielu inicjatyw, pośród których istotne znaczenie ma organizacja Ogólnopolskiej Olimpiady Znajomości Afryki, jak również sympozja i międzynarodowe konferencje misjologiczne organizowane według kilku cyklów tematycznych, powiązane z publikacją referatów w postaci książek. Niestety w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią, NKM zawiesiło w ubiegłym roku swoją bezpośrednią działalność, aż do ustania ograniczeń w gromadzeniu się i organizowaniu spotkań.
Koło Naukowe Teologów
Opiekun koła: Ks. prof. uczelni dr hab. Dariusz Pater
Koło Naukowe Teologów podejmuje zagadnienia współczesnej teologii oraz ogólnej refleksji nad dziejami i aktualnymi wydarzeniami w życiu Kościoła. Pogłębienie wiedzy, wymiana poglądów i dyskusja, organizacja konferencji ogólnopolskich mają na celu poszerzenie oraz uporządkowanie wiedzy jak i wypracowanie spójnego zgodnego z nauczaniem Kościoła katolickiego stanowiska nad podejmowaną tematyką.
Koło Naukowe IEMID
Opiekun koła: Dr Aleksandra Gralczyk
Strona internetowa koła: http://kns.iemid.uksw.edu.pl
Koło Naukowe Studentów IEMiD działa od maja 2002 roku. Wtedy to został wybrany tymczasowy Zarząd oraz zapisano statut Koła. W myśl założycieli Koło jest miejscem promocji i możliwości aktywnego działania na rzecz Instytutu. To tutaj właśnie można doskonalić swój warsztat dziennikarski dzięki naszej gazecie "Obserwator" czy stronie internetowej, spotkać się z ludźmi mediów, których zapraszamy na spotkania, zaangażować się w życie uczelni. Koło Naukowe współpracuje z zarówno Samorządem czy innymi organizacjami UKSW, jak i z jednostkami pozauczelnianymi. Dzięki aktywnej działalności w Kole można "od podszewki" zobaczyć jak organizuje się panele, sympozja, prezentacje czy spotkania. Utrzymujemy stały kontakt z naszymi wykładowcami. Nasze Koło Naukowe jest młodą organizacją, ale każdy rok przynosi nowe sukcesy. Uczymy się na własnych błędach, ale dzięki temu będziemy mogli pewniej wejść potem w świat dziennikarski czy edukacji medialnej.
Koło Naukowe Duchowości Chrześcijańskiej
Koło Naukowe Doktorantów Biblistyki
Opiekun koła: ks. dr Zbigniew Grochowski
strona koła: http://knsb.uksw.edu.pl/
Koło Naukowe Doktorantów Biblistyki (do marca 2013 Koło Naukowe Studentów Biblistyki) rozpoczęło swoją działalność w czerwcu 2006 roku. Celem działalności Koła jest budzenie i rozwijanie u studentów i doktorantów zainteresowań naukowych związanych z Biblią i światem, w którym powstała. W ramach działalności Koła, studenci wdrażają się do pracy naukowej, realizując różnego rodzaju projekty badawcze oraz popularyzując Biblię w różnych środowiskach. Na chwilę obecną działalność Koła jest zawieszona.
Koło Naukowe Medioznawców Podróżników
Opiekun Koła: dr Paweł Płatek
Genezą Koła Naukowego Medioznawców Podróżników (dalej: KNMP) była inicjatywa studentów dziennikarstwa - słuchaczy wykładów (2013/2014) na temat historii Polski XX wieku. Realizacja pomysłu odbywania wycieczek po Warszawie do miejsc, o których była mowa podczas wykładów, miała z początku charakter wypraw spontanicznych; później zaś przybrała kształt bardziej formalny oraz instytucjonalny. Studencki postulat „ zobaczenia na własne oczy” dotyczył wspominanych i opisywanych na wykładach miejsc, pomników kultury i sztuki, budowli i przestrzeni architektonicznych, mających związek nie tylko z najnowszymi dziejami Polski, ale także z rozmaitymi przekazami medialnymi (np. serialami telewizyjnymi oraz filmami). Z uwagi na to, że duża, jeśli nie przeważająca grupa studentów dziennikarstwa nie jest rodowitymi warszawiakami, takie spacery edukacyjne stały się również znakomitą okazją poznawania stolicy. Podczas owych wypraw i spacerów ukazywana jest specyfika sztuki, architektury pomnikowej i przestrzennej jako specyficznego rodzaju komunikatu, który także poprzez obecność w mediach staje się pośrednio komunikatem medialnym. Nawiedzanie kościołów, zwiedzanie muzeów, poznawanie historii Warszawy stanowi dodatkowy przekaz wiedzy, ubogacającej przyszłych absolwentów studiów dziennikarskich. W pewnym sensie wolno powiedzieć, że taka działalność stanowi kontynuację aktywności śp. dr. Józefa Szaniawskiego (tragicznie zmarłego w 2012 r.) wykładowcy Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, który także ze studentami odbywał spacery edukacyjne do placówek kulturalnych. Do istotnych wymiarów działalności KNMP należą również wizyty w instytucjach medialnych oraz spotkania z ludźmi ze świata mediów.
strona w serwisie społecznościowym: facebook.com/knmp.uksw/