Ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański

I A. OBSZARY BADAŃ

teologia duchowości, polskie szkoły duchowości, mistyka miłosierdzia, ekoteologia duchowości, duchowość Europy i amerykańska

I B. FIELDS OF RESEARCH

theology of spirituality, Polish schools of spirituality, mysticism of mercy, ecotheology of spirituality, European and American spirituality

II DYDAKTYKA

Zajęcia prowadzone / Courses taught

III WYKAZ PUBLIKACJI NAUKOWYCH (wybrane)

Monografie naukowe

1.   Formacja życia duchowego w ujęciu głównych przedstawicieli szkoły zmartwychwstańskiej, Warszawa 1988.

2.   Teologia życia mistycznego, wyd. 2, Warszawa 1999.

3.   Teologia modlitwy. Studium ascetyczno-mistyczne dwudziestolecia międzywojennego z uwzględnieniem duchowości szkoły zmarwychwstańczej, Warszawa 1999.

4.   Zatopieni w Bogu. Mistycy polscy, Warszawa 1999.

5.   Mistyczny świat ducha, wyd. 2, Warszawa 2000; tł. na j. rosyjski, j. angielski.

6.   Duchowość zmartwychwstańcza, Warszawa 2003; tł na j. angielski, j. hiszpański.

7.   Świętość ubogich świata, Warszawa 2003.

8.   (współaut.: H. Noga), Żywoty polskich świętych, Warszawa 2004, tł na j. angielski.

9.   Bogdan Jański człowiek, który przekroczył swoją młodość, Warszawa 2006.

10.    Mistyka Miłosierdzia, Warszawa 2007.

11.    Odkrywanie modlitwy, Częstochowa 2012.

12.    (współaut.: J. Zielonka), Nadzwyczajny charyzmat miłości. Matka Maria Teresa Linssen, Warszawa 2013; wersja niem., Charisma der Liebe. Mutter Marie Therese und ihre Berufung fur die Kirche, tł. E. Bochynek, H. Multhaupt, M. Lang, Vallendar 2013.

13.    (współaut.: S. Budzyński), Sokółka i inne cuda eucharystyczne nie tylko w Polsce, Warszawa 2013.

Monografie naukowe redagowane

1.   Duchowość Europy, Warszawa 2001.

2.   Duchowość polska. Kultura duchowo-religija XIX i XX wieku, Warszawa 2002.

3.   (współred.: P. Dinzelbacher i in.), Leksykon mistyki. Żywoty - pisma - przeżycia, Warszawa 2002.

4.   Chrześcijańska Europa, Warszawa 2003.

5.   (współred.: J. Śmigiera), Gorzkie Żale przybywajcie. Studia i szkice w 300 lecie powstania nabożeństwa Gorzkich Żalów, Warszawa 2008.

6.   (współred.: W. Gałązka), Duchowość krzyża, Warszawa 2009.

7.   (współred.: E. Krawiecka, W. Gałązka), Pan Cogito i perła. W poszukiwaniu duchowości Zbigniewa Herberta, Warszawa 2009.

8.   (współred.: W. Gałązka), Mistyka polska, Warszawa 2010.

9.   (współred.: K. Dubel, W. Gałązka), Sługa Boży o. Anzelm Gądek OCD. W służbie życia konsekrowanego, Warszawa-Łódź 2010.

10.    (współred.: E. Krawiecka, W. Gałązka), Miłość Boga mierzy się miłością bliźniego. Duchowość Sługi Bożej Teresy od św. Józefa (Janiny Kierocińskiej 1885-1946), współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, Warszawa-Sosnowiec 2011.

11.    (współred.: E. Krawiecka, W. Gałązka), Tam wstępują pokolenia... (Ps 122,4). W poszukiwaniu duchowości pielgrzymowania do Ziemi Świętej, Warszawa 2011.

12.    (współred.: J. Bałamut, J. Donarski), Pope John Poul II to managers. The Bogdan Jański Academy in Poland, Warszawa 2011.

13.    (współred.: E. Krawiecka, W. Gałązka), Uczę się ciebie człowieku (J. Liebert). W poszukiwaniu duchowości człowieka, Warszawa 2011.

14.    (współred.: W. Gałązka), Świętość chrześcijanina, Warszawa 2011.

15.    (współred.: W. Gałązka), Tożsamość i misja ludzi nauki. Ewangelizacja ludzi nauki w nauczaniu Jana Pawła II, Warszawa 2011.

16.    (współred.: E. Krawiecka, W. Gałązka), Jestem tylko wędrowcem... W poszukiwaniu duchowości pokolenia Jana Pawła II, Warszawa 2012.

17.    (współred.: J. Donarski), Pope John Paul II to lectures, students, young managers ethicality researchers - YMER. Research findings, Warszawa 2012.

Serie naukowe redagowane

Mistyka polska i chrześcijańska, Wydawnictwo UKSW, założyciel

Edukacja w nauczaniu Kościoła, Wydawnictwo Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego w Warszawie, założyciel

Czasopisma naukowe redagowane