Ks. dr Rafał Markowski mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej

Papież Franciszek mianował ks. Rafała Markowskiego nowym biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej.  Konsekracja biskupia odbędzie się 7 grudnia 2013 r.

Ks. prałat dr Rafał Markowski urodził się 16 kwietnia 1958 roku w Józefowie koło Otwocka. W 1982 roku ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 w archikatedrze warszawskiej z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1982-1985 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce.

W roku 1985 rozpoczął studia specjalistyczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w 1991 roku uzyskał stopień doktora z zakresu religioznawstwa. W latach 1987-1993 był prefektem (wychowawcą) w warszawskim Wyższym Seminarium Duchownym. Od 1992 jest wykładowcą nauk religioznawczym na Wydziale Teologicznym UKSW oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

W 1993 roku kard. Józef Glemp zlecił ks. Markowskiemu zadanie zorganizowania katolickiego Radia Józef. Funkcję dyrektora radia pełnił do 2002 roku - objął wtedy funkcję rektora kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej. W 1999 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.

W 2008 został mianowany rzecznikiem prasowym Archidiecezji Warszawskiej oraz dyrektorem Archidiecezjalnego Centrum Informacji. Od 2012 r. jest też administratorem Domu Arcybiskupów Warszawskich. (źródło: